Projekt pt.„Tworzymy grupę samopomocową dla rodzin osób starszych i osób z chorobami neurologicznymi z terenu Świerczewa”.

W ramach projektu odbyło się:

- 1 spotkanie z lekarzem neurologiem, który przedstawił mechanizmy zachodzące w starzejącym się i chorym neurologicznie człowieku,

odpowiedział na nurtujące uczestników pytania dotyczące przykładów ze swojego życia codziennego związanych z opieką nad członkiem rodziny oraz wskazał objawy, na które należy zwracać szczególną uwagę.

- 1 spotkanie z psychologiem, na co dzień pracującym w poznańskim szpitalu na oddziale udarowym i neurologicznym.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jakie deficyty poznawcze (pamięć, uwaga, koncentracja, kojarzenie etc.)

pojawiają się z wiekiem lub w wyniku choroby neurologicznej, jaki to ma wpływ na życie pozostałych członków rodzin

oraz jak można radzić sobie ze zmieniającą się rzeczywistością. Uczestnicy otrzymali materiały informacyjne.

1 spotkanie z neurologopedą, podczas którego uczestnicy poznali sposoby stymulowania funkcji językowych,

ulegających zaburzeniu z wiekiem lub w wyniku choroby - (udar mózgu, choroby otępienne). Każdy z uczestników otrzymał książkę - zbiór ćwiczeń pt. „Ćwiczenia operacji myślowych”,

zawierającą krzyżówki, rebusy i inne zadania stymulujące funkcje językowe, którą  mógł ze sobą zabrać, przekazać osobie potrzebującej wsparcia bądź

wspólnie z nią uzupełniać.

- 1 spotkanie z fizjoterapeutą  na co dzień pracującym w poznańskim szpitalu na oddziale udarowym i neurologicznym.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jakie deficyty ruchowe (np. ataksje, niedowłady, porażenia) pojawiają się z wiekiem

oraz jak można radzić sobie ze zmieniającą się rzeczywistością i pomóc potrzebującym opieki. Uczestnicy otrzymali materiały informacyjne.

- 1 spotkanie z psychologiem, na co dzień pracującym w poznańskim szpitalu na oddziale udarowym i neurologicznym.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z przykładami ćwiczeń

stymulującymi funkcjonowanie poznawcze w zakresie  m.in. pamięci, uwagi, koncentracji, kojarzenia etc.

Spotkania organizowane przez Fundację były okazją do zdobycia wiedzy na temat zmian towarzyszących chorobie

i starzeniu się, konsultacji ze specjalistami na co dzień pracującymi z chorymi neurologicznie oraz osobami starszymi,

a także uzyskaniu pomocy w zakresie informacji, jak radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami wynikającymi z choroby/wieku podeszłego.